Лява, дясна ръка или и двете?

 

Всички знаем колко са полезни упражненията за балансиране на двете полукълба на мозъка, кръстосаните движения и преминаването на така наречената средна линия на тялото за баланса, координацията и концентрацията. Занимания като народни танци или бойни изкуства развиват сръчността на двете половини на тялото и това наистина е изключително полезно. Движенията, извършвани едновременно с двете половини на тялото, подпомагат интеграцията на двете мозъчни полукълба, така че улесняват дейностите, чиито центрове се намират в едната или в другата половина на човешкия мозък, каквото е речевото развитие, включително четенето и писането. Хората, които използват еднакво сръчно двете си ръце, имат редица предимства, особено в спорта и музиката. Но... преди това е важно да развият уменията си да използват добре едната си ръка. Или, както казват психолозите, да има изявена водеща ръка.

 

Дясната ръка на човек се управлява от лявото полукълбо на мозъка, а лявата ръка - от дясното. Лявото полукълбо е отговорно за логическото мислене, анализа и изчисленията, а дясното - за емоциите, чувствеността и интуицията. Десничарите са по-успешни в логиката, а левичарите в изкуствата. 90% от хората са десничари, 9% от хората са с водеща лява ръка и около 1% от всички са амбидекстри – нямат ясно изразена водеща ръка и често си служат еднакво умело или еднакво несръчно и с двете.

Използването едновременно на двете ръце развива връзките между двете полукълба на мозъка и подпомага концентрацията на вниманието и мисленето, но в ранна възраст амбидескрията по-скоро вреди – децата с неизявена водеща ръка страдат от хиперактивност и дефицит на вниманието, изостава психическото и речевото им развитие.

Ако детето прехвърля молива от едната в другата си ръка, или пише с едната, но рисува или хваща топка с другата, то е добре да се работи за изявяването на водещата ръка, за да се избегнат затруднения в процеса на ограмотяване.

Определянето на водещата ръка е целесъобразно към 4-5 години, защото до 2-годишна възраст се наблюдава непрекъсната промяна на водещата ръка. От 2 до 4 годишна възраст двете ръце са равностойни и еднакво активни, при което голяма част от дейностите се извършват с двете ръце. И чак към 4-5 години детето отдава предпочитание на едната от ръцете.

Но съществуват някои признаци на преобладаване на една от ръцете, което може да се улови още в ранна възраст. При бъдещите десняци силата, с която бебето свива дясната ръка в юм руче е по-голяма от тази, с когато свива лявата, още на възраст 17 седмици, обяснява логопедът Оксана Макерова (http://www.solnet.ee). Малко по-късно то ще задържа по-дълго дрънкалката в дясната ръка. Прогноза за това коя ще е водещата ръка в бъдеще може да се даде според т.нар. тонически шиен синдром. Към 4 седмици бебето, когато лежи по гръб, заема характерна поза, наречена „поза на фехтовчика”. Ако през по-голямата част от времето главата на бебето е обърната надясно, дясната ръка и десният крак са изпънати, а левите крайници са свити, най-вероятно доминиращата ръка ще бъде дясната. Когато преобладава обръщането на главата наляво заедно със свиването на десните крайници, можем да дадем прогноза за доминираща лява ръка.

Също така, до 3-4-годишна възраст децата трябва да са развили умения за пресичане на средната линия (въображаемата линия, която вертикално пресича тялото от главата до пръстите на краката и го разделя на дясна и лява половина). За пример можем да използваме умението с дясната ръка да вземат играчка, която стои от ляво на тялото. Или с лявата ръка да пипнат дясното ухо или десния си крак.

Преминаването на средната линия, освен че заздравява връзката между полукълбата на мозъка, отговаря и за определянето на водеща ръка, за развитие на уменията за четене и писане в по-късна възраст, дори за възможността детето да развие умения за самообслужване и да извършва сложни двигателни действия. Упражненията за балансиране на двете полукълба на мозъка, като рисуване с двете ръце едновременно или извършване на различни дейности с двете ръце едновременно, са подходящи след 5 годишна възраст, когато детето вече е определило своята водеща ръка.

 

Упражнения за определяне на водещата ръка


сн. Хлапетата